آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

همه آن چیزهایی که از آیفون 13 در سال 2021 انتظارش را میکشیم

نزدیک به یک سال است که از معرفی آیفون 12 می‌گذرد؛ و کم کم شایعاتی حوالی آیفون 13 در حال شنیده شدن است که می‌‌توان. اطلاعات خوبی از از نظر سخت افزاری و طراحی این گوشی به ما ارائه بدهد.

نزدیک به 10 ماه پیش، شرکت اپل خانواده‌ی آیفون 12 را به دلیل همه گیری ویروس کرونا در جهان و تبعات آن، محدودیت هایی در زمینه تامین (کارکنان و پروتکل های وزارت بهداشت جهانی )، با تاخیر و در دو مرحله به بازار روانه کرد. بعد از اینکه این گوشی های روانه بازار شدند طبق روال همیشگی که شاهد آن هستیم شایعاتی در مورد آیفون بعدی یعنی همان آیفون 13 منتشر می‌شود. ولی الان که نزدیک به یک سال است از رونمایی و عرضه این گوشی به بازارهای جهانی میگذرد و منتظر رویداد جدید اپل هستیم که آیفون بعدی را منتشر کند ششایعات بیشتر شده و اطلاعاتی درز می‌کنند. و در این مقاله سعی داریم تا در مورد آیفون 13 که همه انتظار آن را می‌کشند بحث کنیم و یک سری انتظارات از آن را مورد بررسی قرار دهیم.

نگاهی مختصر و اجمالی به شایعات حوالی آیفون 13

در مورد طراحی این گوشی به طور کلی ، انتظار این رو نداریم که شاهد تغییرات چندانی باشیم و احتمالا غول دنیای فناوری در آیفون 13 نیز از همان طراحی که در آیفون های سال 2020 استفاده کرده است بهره خواهد گرفت.  با تمام این تفاسیر، می‌توان روی پیشرفت دوربین، پردازنده قوی تر و سریعتر، تراشه و مودم 5G نسل جدید، افزایش طول عمر باتری و برخی ویژگی های دیگر حساب ویژه باز کرد.

همچنین شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه حداقل یک سری از آیفون های سال 2021 بدون درگاه خاوهد بود و کاملا بر روی شارژ بی سیم در آن تکیه خواهد شد . ولی تحلیلگر مشهور و نام آشنای محوصلات اپل به نام مینگ چی کو، اعتقاد دارد که شاهد این اتفاق نخواهیم بود. و از قرار معلوم، تا زمانی که شارژر های بی سیم یعنی مگ سیف ( MagSafe ) و دیگر روش های شارژ بی سیم در بین سطح عموم رایج نشود و راه مناسبی برای جایگزین کردن درگاه فیزیکی پیدا نکند این کار را انجام نخواهد داد. و همچنان به استفاده از درگاه لایتنینگ بسنده خواهد کرد. همچنین انتظار می‌رود که که ناچ بزرگی که در آیفون های سری 12 وجود دارد جای خود را به بریدگی بسیار کوچکی بدهد؛ البته شایعاتی که وجود دارد حاکی از آن است که بریدگی جدید به جای کاهش ابعاد در عرض این گوشی ، از ارتفاع آن کاسته می‌شود. همچنین به نظر می‌رسد شرکت اپل نرخ نوسازی 120 هرتزی را برای مدل های پرو در نظر گرفته است و احتمالا قصد دارد فناوری پروموشن ( ProMotion ) که در آیپد پرو های خود استفاده می‌کند را در این سری نیز اضافه کند.

اعتقاد بر این است که شرکت اپل قصد این را دارد که حسگر اثر انگشت ادغام شده با صفحه نمایش را به برخی مدل‌های آیفون 13 بیفزاید که علاوه برای تشخیص چهره ( Face ID ) ، به عنوان روش احراز هویت بیومتریک جایگزین استفاده شود؛ اما همچنان احتمال وقوع آن در حاله از شایعات و ابهامات است. حال زمانی که ما از فناوری پیشرفته در دوربین صحبت می‌کنیم، شواهد حاکی از آن است که کمپانی اپل استفاده از حسگر بزرگ‌تر در سری آیفون 12 پرو مکس را به همراه قابلیت سنسور-شیفت ( Sensor-Shift ) برای فوکوس اتوماتیک و تثبیت بهتر تصاویر ، آن را در برخی از سری‌‎های آیفون 13 گشترشش و پیشرفته تر خواهد کرد. علاوه بر تمام این پیشرفت ها گفته می‌شود گشودگی دریچه دیافراگم لنز اولتراواید در مدل‌های پرو کاسته می‌شود تا عملکرد بهتری در شرایط کم نور و فوکوس اتوماتیک ارائه دهد. همچنین در مدل آیفون 13 شاهد آن خواهیم بود که ظرفیت باتری نسبت به آیفون 12 بیشتر شود. شرکت اپل با ایجاد کردن  تغییرات در ابعاد قطعات و به موجب آن، استفاده درست و بهینه از فضا، جای بیشتری را برای تعبیه باتری بزرگ‌تر با ظرفیت بیشتر ایجاد خواهد کرد.

 

اگر یک نگاهی به گذشته بیندازیم، آن هم از زمانی که آیفون 8 در کنار آیفون 8 در سال 2017 معرفی شد، تشخیص سیاست های نام گذاری اپل تا حدودی پیچیده غیرقابل پیش بینی شده است؛ چرا که ما هرگز آیفون 9 را نداشیم و ندیدیم و پس از آن به آیفون X  به آیفون XS و XS MAX و XR و سپس سر آیفون های 11 و 11 پرو و 11 پرو مکس رسیدیم. این روند اسم گذاری در سری 12 نیز تکرار شد و تنها یک عضو جدیدی با پسون

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

د مینی به آن ها اضافه شد. حال با ستناد کردن به نام گذاری‌های گذشته ، آیفون 2021 می‌تواند آیفون 12اس یا آیفون 13 باشد. برای مطمئن شدن از صحت این نام گذاری باید منتظر اطلاعات دقیق تری از سوی اپل در رویداد رسمی این شرکت غول فناوری باشیم.

طراحی آیفون 13

پیش بینی ها حاکی از آن است که اپل سال 2021 ، به ارائه چهار مدل از آیفون های خود ادامه دهد؛ بنابراین موضوع، ما می‌توانیم انتظار دیدن یک مینی آیفون 5.4 اینچی، یک آیفون 6.1 اینچی با قیمت نسبتا ارزان، یک مدل 6.1 اینچی پرو و در آخر مدل 6.7 اینچی پرو مکس را داشته باشیم. با اطلاعات و آماری که از بازار دیده شد آیفون 12 مینی فروش کم تری داشته  است؛ اما این امر، تغییری در سیاست شرکت اپل برای عرضه کردن این مدل در سری 13 نخواهد کرد.

همان طور که گفتیم، انتظار آن را نداریم که در مدل های 2021 آیفون تغییرات به‌خصوص و  عمده‌ی در طراحی و ظاهر داشته باشند، زیرا در اپل در خانواده هیا آیفون 12 با بهره گیری از صفحه نمایش کاملا صاف و تخت ، تغییرات زبان طراحی را اعمال کرد و احتمالا به این زودی ها آن را تغییر نخواهد داد. در بلومبرگ با توجه به سخن مارک گرمن، مهندسان اپل آیفون های 2021 را نسخه S مدل های نسخه های 2020 می‌دانند. این را به یاد داشته باشید، اپل در گذشته از نام گذاری S استفاده می‌کرد که در آن، مدل های آیفون در آن دارای به‌روز رسانی جزئی تری نسبت به سایر آیفون ها بودند.

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

طبق گزارش هایی که از وب سایت ژاپنی Mac Otakara، آیفون های جدید همان اندازه مدل های آیفون 12 خواهند بود؛ اما ضخامت آن ها می‌تواند به صورت تقریبی 0.26 میلی‌متر افزایش یابد. همچنین انتظار آن را داریم که مدل های آیفون 13 دارای وزن بیشتری به دلیل افزایش یافتن ظرفیت باتری باشند. همچنین خانواده آیفون 13 ممکن است از آهن‌رباهای قوی تر و پوشش مات متفاوتی در شیشه‌ی پشتی برخوردار باشند؛ هر چند این اخبار و شایعات از منبعی ناشناس منتشر شده که تاکنون سابقه‌ی جالبی در افشای محصولات کمپانی اپل را نداشته است.

ناچ کوچک‌تر

شرکت اپل در سال 2017 با معرفی کردن آیفون 10 از سیستم احراز هویت فیس آی‌دی ( Face ID ) خود رونمایی کرد. که ماهیت کاملا متفاوتی از تاچ ای‌دی را ارائه می‌دهد. در واقع،زمانی که بخواهیم نگاهی تخصصی‌تر به فیس آی‌دی ( Face ID ) بیندازیم این سیستم از سخت افزار درهم تنیده شده‌ی همچون حسگر نور محیطی و تشخیص مجاورت، دروبین مادون قرمز، پروژکتور و حسگر روشن کننده  برای تشخیص بهتر چهره در تاریکی تشکیل شده است. شرکت اپل فناوری سحت افزاری یاد شده را در کنار اسپیکر، میکروفون و دوربین سلفی در بریدگی زائد و بزرگی موسوم به ناچ گرد هم آورده و برای چهار سال پیای پی از این ترکیب در گوشی های آیفون خود استفاده می‌کند.

در ابتدا، تمامی گمانه زنی ها این بود که ناچ برای مدت محدودی به منظور گذار به صفحه نمایش های تمام صفحه مهمان گوشی های آیفون باشد، اما به نظر می‌رسد ان فرایند در حال طولانی شدن است و شاید دیگر وقت آن رسیده باشد که مهندسان سیستم فیس آی‌دی و بریدگی زحمخت آیفون ها را به سیستمی جدید با فناوری و تغییرات بنیادی همراه کنند. اخیرا نگاه های اپل به استفاده از اجزای ضروری در قالبی بهینه‌تر معطوف شده است و احتمالا این همان چیزی است که غول دنیای فناوری قصد دارد روی نسل جدید پیاده سازی کند.

آقای مینگ-چی کو اعتقاد دارد که طراحی ناچ به صورت جزئی در مدل های آیفون های 2021 تغییر خواهد کرد. سری های یاد شده از بریدگی کوچک‌تر برخوردار خواهند بود و ظاهرا گفته هیا وی با شایعات اخیر که در مورد محصول شنیده شده، مطابقت دارد. در گزارشی جداگانه، وب سایت ژاپنی Mac Otakara ادعا می‎کند. که دوربین موسوم به TrueDepth در آیفون 13 باریک تر خواهد بود، به‌دلیل اینکه گیرنده های بالای نمایشگر در لبه قاب ادغام خواهند شد. همچنین تغییرات ناچیز، بریدگی به وسیله‌ی جان پراسر نیز بارها رسانه‌ای و در اخبار دیده شده است.

پراسر این اعتقاد را دارد که شرکت اپل بریدگی کوچک‌تر در سری آیفون 2021 استفاده خواهد کرد. بریدگی به کاهش عرض، ممکن است در ارتفاع کاهش ایجاد کند. تا مانند نواری باریک با قسمت فوقانی آیفون ترکیب شود.

نشریه Digi Times بر این باور است که بریدگی مدل های آیفون 13 در ابعاد کوچک خواهد شد. گفته می‌شود که یک طراحی نو جدید در دوربین می‌تواند جزهایی مانند RX  و TX و گیرنده‌ی نور را در همان ماژول دوربین ادغام کند تا شاهد بریدگی کوچک تری باشیم. تحلیل گران بارکلیز به‌طور مشابه شرح داده‌اند که یک شکاف کوچکتر در مدل های آیفون 13 ممکن است نتیجه کاملا یکپارچه را در سیستم روشنایی ساختار یافته فعلی را برای فیس آی‌دی ( Face ID ) فراهم کند.

حذف شدن درگاه لایتنینگ

تاکنون شاهد شایعات ضد و نقیضی از نبودن درگاه لایتنینگ در سری بعدی آیفون بودیم. و گمانه زنی می‌شود اپل برای این کار بسیار مصمم باشد. شرکت اپل همزمان با معرفی کردن خانواده های آیفون 12، ار شارژر مگسیف ( MagSafe ) رونمایی کرد. که این شارژر با استفاده از آهن رباهایی که در پشت گوشی تعبیه شده بود به آیفون 12 متصل می‌شود و آن ها را شارژ می‌کند. و از همان زمان، احتمالات و شایعات در مورد اینکه درگاه لایتنینگ به طور کامل حذف شده و این شارژر جایگرین آن شود. همچنین میتوان این انتظار را داشت که شرکت اپل این درگاه را حذف نکند و با به‌روزرسانی و بهینه سازی و فناوری جدید تری درگاه لایتنینگ را ارائه دهد.

اگر از لحاظ فکری و تئوری به این قضیه حذف شدن درگاه لایتنینگ نگاه کنیم چالش‌ها و مشکلاتی را پیش روی خود می‌بینیم. برای مثال، برای مثال، ما به این فکر می‌کنیم که چگونه می‌توان آیفون قفل شده یا غیرقابل روشن شدن را بدون اتصال به کامپیوتر مک یا ویندوز بازیابی کرد؟ از آنجایی که آیفون برای ایجاد اتصال فیزیکی با دستگاهی دیگر برای بازیابی کردن، معمولا به درگاه لایتنینگ نیاز دارد. از این رو ، خبرها حاکی از این است که اپل به دنبال راهی برای نصب مجدد نسخه کامل سیستم عامل اختصاصی خود یعنی iOS در فرایند بازیابی آیفون، بدون نیاز به اتصال فیزیکی است. سیستمی که خود اپل به طور موقت آن را پشنهاد می‌کند. چیزی است که به ططور موقت بازیابی اینترنتی نامیده می‌شود. و گفته می‌شود تیم های نرم افزاری اپل در حال بررسی سه روش جدید برای ورود آیفون به حالتی هستند که امکان بازیابی آن را فراهم می‌کند.

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

به ظور خاص دیده می‌شود که،  ارائه دادن یک آیفون بدون درگاه لایتنینگ یا دکمه خارجی یکی از اهداف همیشگی و مشهود اپل بوده است. همان طور که در قسمت بالا گفته شد، خیلی از شایعه ها و گزارش ها حاکی از آن است که اپل در سال 2021 یک آیفون بی سیم و بدون درگاه لایتنینگ را معرفی و روانه بازار خواهد کرد. اما از این ها که بگذریم گزارش هایی نیز منتشر شده است؛ که نشان می‌دهد خلاف این شایعات ممکن است رخ دهد. و اگر به این گزارش ها استناد کنیم به نظر نمی‌رسد حداقل این اتفاق در آیفون 13 رخ دهد. برای مثال، بلومبرگ معتقد است که اپل در برخی از مدل های آیفون 13 درگاه لایتنینگ را به نفع شارژر بی سیم خود حذف کند؛ اما آقای مینگ – چی کو، اخیرا در یادداشتی به سرمایه گذاران، گفته است که اپل به استفاده کردن از رابط اتصال لایتنینگ برای آیفون های سری 13 ادامه خواهد داد.

یک گوشی آیفون که با استفاده از بی سیم مبتنی بر Qi و لوازم جانبی مگ سیف شارژ می‌شود، به این دلیل، کو هنوز اعتقاد ندارد که بازار مگ‌سیف به اندازه کافی به بلوغ رسیده باشد که بتواند کاربران به سمت و سوی خود سوق دهد. و از یک طراحی به صورت کاملا بی سیم پشتیبانی کند. وی همچنین اذعان کرد که شرکت اپل قصد ندارد که درگاه لایتنینگ را به USB-C تغییر دهد به این دلیل که درگاه USB-C مقاومت کمتری در برابر نفوذ آب به داخل گوشی در مقایسه با درگاه لایتنینگ دارد.

همچنین، با استفاده از لایتنینگ شرکت اپل می‌تواند کیفیت کابل ها و لوازم جانبی را از طریق برنامه‌ی موسوم به MFI یا لوازم جانبی تهیه و ساخته شده برای آیفون، تنظیم کند. اما این کار با USB-C امکان پذیر نمی‌‌باشد. با این اوصاف انتظار می‌رود که آیفون 13  آیفون های آینده همچنان به دراه لایتنینگ مجهز شوند تا لوازمی همانند مگ‌سیف به اندازه مورد نظر و کافی فراگیر و عمومی شوند. و امکان طراحی آیفون های بی‌سیم را برای شرکت اپل فراهم کند.

برگشتن تاچ آی‌دی به آیفون ۱۳

به گفته مجله‌ی بلومبرگ، شرکت اپل در حال کار روی حسگر اثر انگشت تعبیه شده درون صفحه‌نمایش برای آیفون 13 است و این قابلیت در کنار فیس آی‌دی ( Face ID ) ، به عنوان یک گزینه‌ی بیومتریک ثانویه در دسترس خواهد که می‌تواند تغییر جالب و عمده‌ی در سیستم های بیومتریک گوشی های اپل از زمان ارائه و راه اندازی آیفون ایکس باشد.

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

همچنین یک گفته از جوآنا استرن در وال استریت ژورنال است، ادعا می‌کند که اپل در حال کار روی یک حسگر اثر انگشت برای استفاده از در صفحه نمایش است که می‌تواند از فناوری اپتیکال استفاده کند. حسگر اثر انگشت اپیتکال داخل صفحه نمایش با نور کار می‌کند و مدتی است که گوشی اندرویدی از این فناوری و تکنولوژی استفاده می‌کنند. نحوه کار کردن این فناوری به این شکل است که صفحه نمایش با یک نماد اثر انگشت در جایی که قرار است انگشت کاربر برای تامین نور قرار بگیرد، روشن می‌شود و دوربین تصویری از انگشت کاربر ایجاد می‌کند. با اینکه این نوع اثر انگشتف خیلی سریع و دقت تشخیص بالایی دارد ، اما فریب دادن آن نیز به راحتی امکان دارد ، چونکه از تصاویر دو بعدی استفاده می‌کند؛ و شاید اپل در حال کار کردن برای بهبودی بخشیدن و تامین امنیت بیشتر بر روی این تکنولوژی برای سری ایفون 13 است.

برخلاف گفته های استرن، مینگ چی کو بر این باور است که اپل بهمنظور تامین کردن امنیت هر چه زیادتر، از فناوری اولتراسونیک ( Ultra Sonic) کوالکام و سایر تامین کنندگان استفاده خواهد کرد. فناوری اولتراسونیک ( Ultra Sonic) از امواج صوتی برای ترسیم اثر انگشت استفاده می‌کند و راه حلی امن تر نسبت به اپتیکال است، به سادگی فریب نمی‌خورد و در هنگام خیس بودن انگشتان دست عملکرد مناسبی از خود در مقایسه با اپیتیکال ارائه می‌دهد.  بایداین را نیز در نظر بگیریم که، فناوری اثر انگشت اولتراسونیک گران تر و در تشخیص کمی کندتر است و ممکن است مهندسان اپل را برای استفاده از راه حلی سریع تر و همچنین ایمن تر سوق دهد.

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

شرکت اپل مدت‌ها است که در تاچ آی دی آیفون، آیپد و کامپیوتر مک از حسگر خازنی استفاده می‌کند. این نوع حسگرها از یک سری خازن کوچک برای ایجاد نقشه‌ی داده اثر انگشت استفاده می‌کنند. که فریب دادنشان بسیار سخت و دشوار است. زیر از تصویر اثر انگشت به صورت مستقیم استفاده نمی‌کنند. علاوه بر این، حسگر ترکیبی خازنی اپتیکال نیز وجود دارد؛ پس اگر اپل راه حل اپتیکال را ارائه بدهد، عملکرد تاچ آی‌دی لزوما به اندازه برخی از حسگرهای مشابه که به وسیله بقیه سازندگان استفاده می‌شود، ناامن نخواهد بود.

از شرکت اپل بعید است از حسگر خازنی اپتیکال استاندارد استفاده کند. این شرکت می‌تواند با استفاده از حسگر ترکیبی خازنی اپتیکال، مزایای اسکن سریع حسگر اپتیکال را در کنار امنیت حسگر خازنی ترکیب کند. به‌طوری که این فناوری به راحتی قابل فریب خوردن نباشد.

اگر اپل تاچ آی‌دی را در صفحه نمایش جاگذاری کند، حسگر اثر انگشت علاوه بر فیس آی‌دی در دسترس خواهد بود و استفاده از این ویژگی مخصوصا برای موقعیت هایی که فیس آی‎دی قابل استفاده نمی‌باشد. مانند زمانی که ماسک استفاده می‌کنیم، می‌تواند بسیار کارآمد و مفید باشد.  آقای مینگ‌چی –کو در سال 2019 ادعا کرد که شرکت اپل در حال کار بر روی یک آیفون جدید مجهز به فیس آی‌دی و تاچ آی‌دی درهم تنیده شده با نمایشگر است را آغاز کرده و آن را برای ارائه در سال 2021 در نظر گرفته است. اما وی در سال 2021 درماه فوریه مصادف با اسفند سال 1399 اذعان کرد که هیچ تصویری از زمان وجود ندارد و اصلا اشاره‌ی به تاچ آی‌دی در زیر نمایشگر نکرد؛ پس می‌توان این احتمال را داد که شرکت اپل از ارائه دادن این قابلیت صرف نظظر کرده و آن را به زمان دیگری موکول کند.

در مارس سال 2021 ( اسفند سال 1399 )، تحلیل‌گران بارکلیز ادعا داشتند که به احتمال زیاد مدل‌های آیفون 13 دارای اسکنر اثر انگشت خواهند بود که در کنار فیس آی‌دی ( Face ID ) برای تعیین هویت کاربر تعبیه شده‌ است. در میان مبحث ها گفته می‌شود، که فیس آی‌دی تغییرات اساسی را در خود خواهد دید و ظاهرا فرستنده‌ی آن در آیفون 13 از یک ماده پلاستیکی به جای شیشه ساخته شده که به لطف فناوری های بهبود یافته پوشش امکان پذیر می‌شود، اما در آخر معلوم نیست که این کار نتیجه برای کاهش هزینه ها برای مصرف کننده نهائی خواهد داشت یا صرفا جهت کم کردن هزینه های شرکت اپل است.

صفحه نمایش و قابلیت پروموشن (۱۲۰ هرتز)

تا زمانی که آیفون 12، معرفی نشده بود انتظار این رو داشتیم که در سری های آیفون رو و پرو مکس شاهد صفحه نمایش 120 هرتزی و عرضه آن باشیم؛ اما در آخرسر، در هر 4 مدل آیفون معرفی شده از نمایشگر 60 هرتزی برای ارائه محتوا بصری استفاده کرد و طرفداران و کاربرانی که انتظار نمایشگر 120 هرتزی را داشتند کمی ناامید کرد. بالاخره، بعد از یک سالف گمان می‌رود که این اتفاق برای مدل های پرو و پرو مکس آیفون 13 رخ دهد.

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

براساس آمارهای قبلی، اپل ویژگی پروموشن را در خانواده‌ی آیفون 12 به دلیل تاثیر زیاد آن بر دوام باتری، درست قبل شروع از تولید انبوه متوقف کرد. شواهد و گزارش‌ها نشان می‌دهد که شرکت اپل به موفقیت در کاهش روند تخلیه‌ی باتری نزدیک شده؛ اما ظاهرا نرخ نوسازی بالاتر مودم های نسل پنجم شبکه های موبایل ( 5G ) چالش‌هایی برای این شرکت به وجود آورده است. این امر، اپل را به این فکر انداخته است که برای کاهش مصرف باتری به صفحه‌نمایش مجهز به ترانزیستورهای فیلم نازک مبتنی بر اکسید پلی کریستال دما پایین ( LTPO ) روی آورد. تکنولوژی که در مورد آن حرف می‌زنیم برای مدیریت عمر باتری در صفحه نمایش هایی با نرخ نوسازی بالا و دستگاه‌های مجهز به باتری کوچک بسیار لازم و ضروری است.

همان طور که قبلا هم گفتیم، اپل برای اینکه بتواند نرخ نوسازی 120 هرتزی را در آیفون‌های جدید خود ارائه دهد؛ باید از فناوری نمایش LTPO استفاده کند و با استناد به شایعات، گفته شده این مهم در سال 2021 بالاخره اتفاق خواهد افتاد و از قرار معلوم، حداقل دو مدل آیفون 2021 به صفحه نمایش های OLED با فناوری بسیار کم هزینه و کم مصرف LTPO مجهز می‌شوند و راه را برای ارائه‌ی محتوای نوسازی با نرخ 120 هرتزی بسیار هموار می‌کنند.

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

کمپانی اپل تکنولوژی که در مورد آن بحث کردیم را در صفحه نمایش های اپل واچ سری 5 استفاده کرده است. این فناوری برای کم کردن مصرف باتری اپل واچ در زمانی که اطلاعات رو صفحه نمایش داده نمی‌شدند، نرخ نوسازی را تقریبا به صفر کاهش میدهد. در واقع، LTPO  نمایشگری پشتی کارآمد تری را ارائه می‌دهد که پیکسل  های مختلف نمایشگر را خاموش و روشن می‌کند  وباعث می‌شود باتری مصرف بهینه‌ای داشته باشد.

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

طبق گزارشات دریافت شده، سامسونگ به همراه ال‌جی نمایشگرهای OLED کجهز به ترانزیستورهای فیلم نازک پلی کریستال را تامین و تهیه خواهد کرد و ( BOE شرکت چینی در حوزه‌ی تولید نمایشگر )، برخی از سفارشات صفحه نمایش در مدل های استاندارد آیفون 13 را ارائه می‌دهد. همچنین، شرکت اپل از صفحه نمایش Y-OCTA استفاده خواه دکرد که اجازه می‌دهد مدارهای صفحه لمسی بدون نیاز به لایه جداگانه روی صفحه OLED سوار شوند. سرانجام این کار به نمایشگری نارک تر منجر می‌شود که به‌صرفه تر است و فضای بیشتری را برای قطعات بیشتر و باتری بزرگ تری ایجاد می‌کند. طبق گفته‌ها، ادعا می‌شود که آیفون 13 به دلیل استفاده از نمایشگر کم‌مصرف، از قابلیت همیشه روشن برخوردار خواهد بود و مانند ویژگی مشابه اپل واچ، مصرف باتری خیلی ناچیز خواهد داشت. در این‌مود، اعلان‌ها نشان داده می‌شوند؛ اما صفحه نمایش به صورت کامل روشن نمی‌شود.

پردازنده  A15

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

احتمالا و طبق سنت هر ساله که شاهد آن هستیم اپل از به‌روزترین پردازنده های سری A در قلب جدیدترین گوشی های خود استفاده خواهد کرد. این تراشه به احتمال زیاد با استفاده از فرایند ساخت پنج نانومتری بهبود یافته شریک قدیمی‌اش TSMC، ساخته خواهد شد. تا الان، جزئیات زیادی از مشخصات این پردازنده در دسترس نیست؛ اما می‌توان حدس زد که مانند سالیان قبل، قلب تپنده‌ی آیفون های جدید به 6 هسته‌ی پردازنده مرکزی ( CPU )، شامل چهار هسته‌ی کم مصرف برای پردازش های سبک و چهار دو هسته قدرتمند برای پردازش های سنگین مجهز خواهد شد و آخر سر، چهار هسته‌ی گرافیکی ( GPU )، بهترین عملکرد در محتوای گرافیکی را همچون قبل تضمین خواهند کرد. علاوه بر این، اجزای دیگری همچون موتور عصبی، پردازنده سیگنال تصوایر ( ISP ) ، یادگیری ماشین و … با عملکرد بهتر و بهبودی هایی همراه خواهند بود.

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

 

مودم 5G

شرکت اپل سری آیفون 12 را با پشتیبانی کردن از نسل پنجم شبکه های تلفن همراه ( 5G ) رونمایی و روانه‌ی بازار کرد. اپل بعد از توافق کردن با کوالکام، به منظور ارائه فناوری 5G از مودم های این شرکت موسوم به X55 بهره می‌گیرد و در آمریکا از دو فرکانس sub-6GHz و mmWave پشتیبانی می‌کند. طبق گزارش ها، آیفون 13 با به کار گرفتن آنتن های سازگارف اتصال خیلی سریع mmWave را در کشورهای دیگر گسترش خواهد داد.

mmWave ها دارای موج های میلی‌متری با فرکانس ‌هایی است که سرعت بسیار بالایی در فواصل کوتاه به ارمغان می‌آورد. برای مناطق شهری مترکام این ایده‌ی بسیار ایده آلی است. علاوه بر این، تکنولوژی نسل پنجم 5G با فرکانس کمتر از 6 گیگاهرتز نیز وجود دارد که به طور کلی از mmWave کندتر عمل می‌کند. اما سیگنال‌های گسترده تر با طول موج های بیشتر و پایدار تر به وجود می‌آورد که آن را برای مناطق حومه ای و روستایی به انتخاب بهتر و مناسب تری تبدیل می‌کند.

گفته میشود که اپل به دنبال سفارش تعداد زیادی از آنتن های mmWave و همچنین دو برابر کردن تامین کنندگان تجهیزات مرتبط هستند. این امر نشان دهنده این است که ممکن است مدل های آیفون 13 در تمامی مناطق از تکنولوژی mmWave  برخوردار باشند. کشورهایی مانند انگلیس، آلمان، کانادا، ژاپن و چین از شبکه های mmWave در حال رشد برخوردار هستند و می‌توانند از 5G سریعتر در آیفون 13 بهرمند شوند.

شرکت کوالکام در فوریه 2020 مصادف با (اسفند 2020  ) نسل سوم مودم های 5G خود را با نام اسنپدراگون ایکس60 ( Snapdragon X60 ) معرفی کرد و انتظار آن را داریم که در گوشی های آیفون 2021 مورد استفاده قرار گیرد و این روند احتمالا در استفاده از تراشه های مودم X65  و X70، در آیفون های 14 و 15 نیز ادامه یابد.

تراشه اسنپدراگون X60 کوالکام پ، براساس یک پروسه‌ی پنج نانومتری ساخته شده است. این مودم فضای کمتری در مقایسه با مودم X55 نیاز دارد و بازدهی انرژی بالاتری را ارائه می‌دهد. بعلاوه، این این امکان را فراهم می‌کند تا داده های 5G باند mmWave و زیر 6GHz به طورهمزمان برای سرعت و پوشش بهتر ارتقا و بهبود یابد.  همچنین این مودم سرعت دانلود حداکثری 7.5 گیگابایت برثانیه و آپلود تا 3 گیگابایت برثانیه را ارائه می‌دهد و در نهایت از بلوتوث نسخه 5.2 دو آنتن و کدک aptx با هدف بهبودی صداهای هدفون و اسپیکرهای بلوتوثی پشتیبانی می‌کند.

همچنین اپل گفته است که در سال 2021 در آیفون های 13 و 13 مینی، برای کاهش هزینه های 5G از تکنولوژی باتری مدارهای انعطاف پذیر استفاده می‌کند. اپل پیش از این در آیفون 8 برای آنتن‌های LTE از تکنولوژی مدارهای انعطاف پذیر استفاده کرده بود؛ اما الان انتظار می‌رود آن را برای مدارهای باتری نیز استفاده کند. همچنین تکنولوژی گفته شده به عنوان LCP Soft Board شناخته می‌شود؛ این فناوری یا همان پلیمر کریستال مایع، میتوانند جایگزینی انعطاف پذیر برای صفحه های مدار چاپی معمولی باشند و به انتقال داده با سرعت بالا و تاخیر بسیار کمتر منجر شود. استفاده از یک طرح باتری مدار انعطاف پذیر، منجر به کاهش هزینه‌های آیفون می‌شود و  در مقایسه با مدارهای چاپی آیفون 12، هزینه های می‌تواند 30 تا 40 درصد کاهش دهد.

استاندارد Wi-Fi 6E

با توجه به گفته و شایعات ممکن است، سری‌های آیفون 13 از استادندارد Wi-Fi 6E پشتیبانی کنند. و  احتمالا تولید انبوه این نوع تراشه را شرکت  SkyWorks برعهده خواهد گرفت. Wi-Fi 6E تمامی ویژگی ها و قابلیت های Wi-Fi 6 ، از جمله عملکرد بالاتر، تاخیر کم و سرعت بالای انتقال داده را ارئه می‌دهد؛ با این تفاوت که Wi-Fi 6E به صورت پیوسته از باند 6 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند و در نتیجه پهنای باند را زیادتر می‌کند و از تداخل را برای دستگاه های مجهز به این تراشه کمتر می‌کند.

پشتیبانی گشترده از Wi-Fi می‌تواند یک پیشرفت ریز و محسوس تلقی شود؛ اما از دیدگاه های دیگر بیشتر یک سرمایه گذاری برای آینده است و تا زمانی که سخت های بیشتری با پشتیبانی Wi-Fi 6E منتشر شوند و مورد استفاده و رایج گردند، این به صورت یک پیشرفت آکادمیک به چشم خواهد آمد تا یک پیشرفت مفید.

حافظه‌ی ذخیره‌سازی و باتری

شرکت اپل در سری های آیفون 12 ، از باتری های کوچک تری نسبت به سری آیفون 11 استفاده کرد؛ اما بنابه گفته‌ها مدل‌های آیفون 13 دارای باتری‌های بزرگ‌تری خواهند بود که می‌تواند به شارژدهی بیشتر منجر شود. علاوه بر این ، استفاده از نمایشگرهای LTPO و مودم 5 نانومتری جدید، در افزایش شارژدهی بی تاثیر نخواهند بود. شرکت اپل در صدد استفاده از طرح‌های جدیدی برای صرفه جویی درفضا، همانند ادغام شکاف سیم کارت با صفحه اصلی و کاهش ضخامت ماژول اپتیکال جلو برای ایجاد فضای بیشتر به منظور  استفاده کردن از باتری بزرگ تر است.

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟ آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

حافظه های ذخیره سازی ( ROM ) در اپل از 64 گیگابایت از نوع NVMe شروع و در آیفون 12 و 12 مینی به 256 گیگابایت نیز رسید. اما در مدل های پرو  و پرومکس یک قدم جلوتر می‌رود و از 128 گیگابایت شروع و به 512 گیگابایت ختم می‌شود.  اما شایعاتی در مورد آیفون 13 وجود دارد، که نشان از این است که مدل های پرو آیفون 13 ، دارای حافظه های ذخیره سازی 1 ترابایتی خواهند بود؛ البته باید توجه داشت که این شایعه هنوز توسط یک منبع نامشخص گفته شده و معتبر نمی‌باشد؛ بنابراین باید منتظر یک خبر موثق و با منبع معتبر باشیم.

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟ آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

دوربین ها در آیفون ۱۳

با اینکه هر روز شاهد افزایش محبوبیت شبکه های اجتماعی و تبع آن، استقبال کاربران از دوربین های بهتر در گوشی های هوشمند، پیشرفت کردن بیشتر در سال 2021 ادامه خواهد داشت و آیفون نیز از این قاعده مستثنا نخواهد بود. شرکت اپل در صدد این است که آیفون 13 را به تکنولوژی تثبیت کننده‌ی Sensor Shift مجهز کند. و با بهره گیری از آن، پایداری تصاویر را به صورت چشگ گیری افزایش بدهد. این را نیز به یاد داشته باشید، که اپل تنها در آیفون 12 پرو مکس ، از فناوری تثبیت کننده‌ی Sensor Shift استفاده کرده است.

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

طبق گفته‌های تحلیل گران، همه‌ی مدل های آیوفن 13 به دوربین اولتراواید به روز شده با لنز شش‌تکه و گشودگی دریچه دیافراگم f1.8  بهبود یافته مجهز می‌شوند. که در جذب کردن نور نسبت به لنز دریچه دیافراگم f2.4  بهتر است و در تصویر نهائی به مراتب بهتر را در شرایط کم نور ارائه می‌دهد. همچنیی قرار است فوکوس اتوماتیک بهبود یافته. با این حال آقای مینگ اعتقاد دارد که اپل این ارتقا را فقط برای مدل های آیفون 13 پرو و پرو مکس ارائه خواهد داد.

این تحلیلگر نام  آشنا همچنین ادعا می‌کند، شرکت اپل قصد دارد سال 2021 دوربین تله‌فوتو آیفون های پرچم دار ( احتمالا مدل های پرو ) را از لنزهای شش‌تکه را به هفت‌تکه ارتقا دهد. لنز هفت تکه که سال گذشته با آیفون 12 معرفی شد، برای کم کردن انحرافات رنگی و جمع آوری نور ، در بالای ماژول دوربین عریض ( واید ) قرار دارد و مقایسه با آرایه شش تکه با گشودگی دریچه دیافراگم f1.8  ، گشودگی دریچه دیافراگم f1.6   را به ارمغان می‌آورد. همچنین انتظار می‌رود اپل در سال‌های آینده تمام دوربین های پشتی را به لنزهای مورد بحث تجهیز کند.

در حال حاضر، آیفون 12 پرو مکس تنها گوشی از خانواده 12 محسوب می‌شود که از حسگر 1.7 اینچی با 47 درصد  ابعاد بزرگ تر در مقایسه با مدل پرو بهره می‌گیرد که به همراه لنز هفت تکه‌ی جدید با دریچه‌ی دیافراگم f1.6  حدود 87 درصد نور بیشتری را جذب می‌کند؛ شرکت اپل به سادگی هر چه تمام تر می‌توانست پیکسل‌های بیشتری را به حسگر دوربین بیافزایدغ با این حال متفاوتی را انجام داده است. حسگر دوربین آیفون 12 پرو مکس با دارای پیکسل‌های بزرگ‌تری نسبت در مقایسه با سایر آیفون ها است که به آن فتوسایت ( PhotoSites ) می‌گویند. فتوسایت قابلیت جذب نور بیشتری را دارد و در نتیجه تصاویر با نویز کمتری و بهتری به ثبت برساند و آن طور که پیدا است. این ویژگی در تمامی مدل‌های آیفون 13 گسترش خواهد یافت.

حال اگر از مشخصات سخت افزاریدوربین بگذریم، گمان می‌رود که اپل طراحی ماژول کلی دوربین را شامل تغییرات اساسی کند. اندازه دوربین پشت در تمام مدل های آیفون 13 می‌تواند 0.9 میلی‌متر افزایش یابد و احتمالا برجستگی دوربین باقی خواهد ماند؛ با این تفاوت که طراحی لنزهای جداگانه کنار گذاشته خواهد شد و به شکل یک برآمدگی یکپارچه در خواهدآمد.

یکی از افشاگران که نام آن ماکس وینباخ است، ادعا کرده است که در آیفون 13 شاهد قابلیتی با نام عکاسی نجومی خواهیم بود که برای گرفتن عکس از آسمان خواهد بود. اعتقادات بر این است که حالت خاصی وجود دارد که وقتی آیفون به آسمان نشانه گرفته می‌شود، این قابلیت فعال شده و به دستگاه این اجازه را می‌دهد که ماه، ستارگان و سایر مصنوعات را تشخیص دهد و نوردهی متناسب با آن حالت را تنظیم کند. او همچنین ادعا کرده است که ، مدل های جدید آیفون قادر به گرفتن فیلم در حالت پرتره خواهند بود. البته این هم قابل ذکر است که وینباخ منبع قابل ذکری نمی‌باشد و بنابراین باید تا حدی با شک و تردید به این شایعه نگاه کنیم.

تاریخ رونمایی و نمایش آیفون ۱۳

آیفون 13، هر آنچه که انتظارش را در آیفون 13 می‌کشیم؟

بعد از اینکه ویروس کرونا در سراسر جهان شیوع کرد، نحوه‌ی زندگی مردم تغییر و بسیاری از کسب و کار ها به تعطیلی کشیده شدند و ضرر های بسیار بزرگ و هنگفتی به بسیاری از صنایع از جمله، صنعت گوشی های هوشمند وارد شده است. این امر برای شرکتی مانند اپل نیز بسیار گران تمام شد. این غول تکنولوژی در روند ساخت و تولید سری های آیفون 12 در سال 2020 به دلیل بیماری همه‌گیری و به تبع آن، بسته شدن بسیاری از مراکز تولیدی با چالش های زیادی روبه‌رو شد که باعث شد آیفون 12 را در دو مرحله به بازار روانه کند. اما الان، با مهیا شدن شرایط و واکسیناسیون جهانی در برابر این همه گیری، اپل قادر خواهد بود مدل های آیفون 13 را طبق برنامه و رویدادهای سنتی و  همیشگی‌اش (در شهریورماه)، به همراه محصولات دیگر خود همچون اپل واچ ، آیپدهای جدید و … به بازار وارد و عرضه کند.

قیمت‌های  آیفون ۱۳

در مولفه قیمت که یکی از مولفه‌های مهم در انتخاب کردن گوشی است و احتمالا اپل در جدیدترین گوشی‌های خود برچسب قیمتی یکسانی با خانواده آیفون 12 ارائه خواهد کرد. بنابراین؛ پیش بینی ما این است که مدل های استاندارد ( آیفون 13 مینی و آیفون 13)، به ترتیب دارای قیمت های 699 و 829 دلار خواهند بود. در طرف مقابل، گامن می‌رود که غول دنیای فناوری برای پنجمین سال پیاپی مدل های رده بالای خود را که شامل آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس هستند را با قیمت 999 دلار و 1099 دلار روانه بازار کند. البته این را نیز در نظر بگیرید این قیمت ها برای محصولات پایه می‌باشد و با افزایش حافظه های ذخیره سازی در مدل ها قیمت آن ها طبیعتا افزایش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *